Technologie

Technologie

Technologie

Technologie používané k vytvoření našich výrobků vycházejí ze starého řezbářské umění. Přesněji řečeno, se jedná o obor s názvem inkrustace. K tomu, aby byly výsledné motivy stoprocentně přesné, používáme CNC frézu, která umožní vyfrézovat lůžka a následné vkládané motivy s přesností na desetinu milimetru.

INKRUSTACE

Inkrustace je nejstarším způsobem vykládání nábytku. Rozumí se jí vykládání povrchu tlustšími kousky dřev v masivním okolí. Do plochy masivního dřeva jsou vysekány a vydlabány výřezy (lůžka), do nichž je vložen odlišný materiál nebo tentýž materiál s opačným směrem kresby dřeva. Inkrustace byla známa již ve starém Egyptě, kdy se nábytek vykládal kousky slonoviny, masivním zlatem a drahokamy. V naší zemi se tato technika nejvíce rozšířila v období selského baroka. Vykládalo se zejména dřevem z ořechu, jilmu, lípy, javoru nebo švestky do základního materiálu, kterým byl preferován dub. Nejčastěji se zobrazovaly motivy geometrické, ale i rostlinné a figurální. Nábytek i předměty zdobené inkrustací jsou dodnes poutavé a mají vysokou uměleckou hodnotu.

FRÉZOVÁNÍ

Tuto výrobu úplně nenazýváme technikou, ale spíše druhem opracování materiálů. K obrábění dřevěných materiálů je používána CNC fréza, která materiál buď prořezává (příkladem jsou vklady do stolů nebo stínítka u svítidel), nebo nařezává (brandovaní reklamních předmětů nebo výroba různých přívěšků).

POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Nejvhodnější povrchovou úpravou na přírodních materiálech jsou vosky nebo voskové oleje, ale použít se dají i vhodné laky či lazury. Před implementací těchto nátěrů je důležité vědět, jak má finální produkt vypadat. Konečný odstín materiálu se mění podle druhu dřeva a je důležité si předem odsouhlasit finální povrchovou úpravu – nejlépe na reálném vzorku. Pro inkrustaci je vhodné vybírat pro povrchovou úpravu pouze bezbarvé přípravky. A to z důvodu toho, že už samotné dřeviny mají různé zabarvení, které je třeba respektovat. U jiných produktů, jako jsou stínítka, přívěšky a další, je možno vybírat z celé škály barevných odstínů. Pro orientační představu přikládáme vzorníky voskových olejů na měkkémtvrdém dřevě.

VZORNÍK NA SMRKOVÉM DŘEVĚ

VZORNÍK NA DUBOVÉM DŘEVĚ

Vyberte stránku